Istnieje wiele przedsiębiorców, którzy są czynnymi podatnikami VAT-u i mogą starać się ubiegać o zwrot podatku od towarów i usług w Niemczech. Chodzi tu o wartość podatku, który został naliczony w ramach świadczenia działalności gospodarczej.

Od czego zacząć starania?

Osoba, która jest polskim przedsiębiorcą i zarejestrowana została, jako czynny podatnik VAT ma prawo starać się o zwrot podatku VAT. Niemiecki VAT dotyczy jedynie wartości naliczonej przy nabyciu usług oraz towarów, jeżeli miały one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Najczęściej wszelkie starania o zwrot VAT-u dotyczą podatku związanego z zakupem paliwa do samochodu, w czasie podróży po naszym sąsiedzkim kraju. Niemiecki VAT pozwala nam na zwrot podatku w naprawdę wielu kwestiach oraz aspektach. Niemiecki VAT może zostać nam zwrócony po zapoznaniu się z tak zwaną Value-Added Tax Refund, czyli po prostu procedurą zwrotu. Wszystko od początku do samego końca odbywa się przy pomocy systemu teleinformatycznego, a konkretnie przez e-Deklarację VAT-REF, którą możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów.

Niemiecki VAT – warunki zwrotu

Oczywiście wszelkie przedsiębiorstwa, które mają zamiar ubiegać się o zwrot niemieckiego VAT-u, powinny spełnić wiele warunków. Ich wspólne wystąpienie pozwoli nam na zakwalifikowanie danego podmiotu w krąg podmiotów uprawnionych do zwrotu podatku. Jednym z najważniejszych warunków zwrotu jest to, że dany przedsiębiorca nie może być zarejestrowany, jako podatnik VAT w Niemczech. Dodatkowo siedziba działalności gospodarczej oraz miejsce jej prowadzenia nie powinno znajdować się na terenie tego kraju. Ważne jest również to, aby przedsiębiorstwo było zarejestrowane jako czynny podatnik VAT w Polsce, który nie jest zwolniony od obowiązku opłacenia podatku. Wszelkie poniesione wydatki związane są w prowadzoną działalnością.

Niemiecki VAT możemy odzyskać po spełnieniu szeregu ściśle określonych warunków, które wbrew pozorom są naprawdę ważne. Cały proces zwrotu odbywa się przy pomocy systemu teleinformatycznego, a dokładniej przez wypełnienie deklaracji na stronie Ministerstwa Finansów.