Nie od dziś wiadomo, że polscy przedsiębiorcy, którzy zakupują towary i usługi na terenie Niemiec, mają prawo do zwrotu podatku. Niemiecki VAT możemy odzyskać, stosując się do ściśle określonych przepisów oraz wszelkich zasad. Niemcy to jeden z naszych najważniejszych partnerów biznesowych.

Procedura zwrotu podatku

Konieczne jest złożenie wniosku o zwrot niemieckiego VAT-u, który trafia w następnej kolejności do Centralnego Federalnego Urzędu Podatkowego w Niemczech. Konieczne jest złożenie formularza Ust 1T, a do wyboru mamy wersję angielską oraz niemiecką. Jednak mamy prawo wypełnić go w języku polskim. Konieczne jest dołączenie wszelkich rachunków oraz faktur, które mają za zadanie potwierdzić zakup produktów czy usług, za które chcemy ubiegać się o zwrot podatku. Istnieje również inna opcja, możemy złożyć wniosek elektroniczne lub przy pomocy polskiego urzędu skarbowego. Istnieje również możliwość złożenia takiego wnioski przy pomocy pełnomocnika. Konieczne jest złożenie pełnomocnika w tym samym urzędzie skarbowym, gdzie składa się wniosek o zwrot podatku.

Zaostrzenia odnośnie dokumentów

Niemiecki VAT jest możliwy do odzyskania w sytuacji, gdy zgromadzimy wszelkie potrzebne dokumenty. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że niemieckie przepisy podatkowe akceptują jedynie oryginalne faktury, które zawierają wszelkie potrzebne informacje uzupełnione przez wystawcę. Każda faktura musi spełnić wszelkie warunki. Przy dokumentach na wartość nieprzekraczającą 250 euro wystarczy, aby na dokumencie znalazły się: adres oraz nazwa wystawcy, data wystawienia, rodzaj towaru czy usługi, kwota brutto z VAT oraz stawka podatkowa. Wszelkie faktury wypisane ręcznie muszą posiadać datę, podpis oraz pieczęć firmową. Gdy wartość faktury wynosi powyżej 250 euro konieczne jest zawarcie jeszcze takich informacji, jak kwota netto dla każdej pozycji, rabaty czy zniżki oraz kolejny numer faktury.

Wbrew pozorom niemiecki VAT można odzyskać w łatwy sposób, cała procedura jest dość prosta. Konieczne jest stosowanie się do przepisów, które dotycząc całej dołączanej do naszego wniosku dokumentacji.