Każdy przedsiębiorca, który jest płatnikiem VAT oraz poniósł na terenie Belgii wydatki, powinien odzyskać zapłacony podatek. Jednak nie możemy zapomnieć, że ta procedura w Belgii jest dość skomplikowana.

Kto ma prawo ubiegać się o zwrot podatku?

Wbrew pozorom osoby, które zamierzają starać się o zwrot podatku VAT w Belgii, muszą stosować się do ściśle przyjętych i dość zawiłych zasad. Przedsiębiorca musi być czynnym podatnikiem VAT na terenie Polski, nie prowadzi działalności gospodarczej podatkowanej w Belgii oraz nie posiada na tym terenie przedstawicieli, oraz oddziałów.

Ile wynosi minimalna kwota zwrotu VAT w Belgii?

To oczywiście jeden z najważniejszych aspektów. Na terenie Belgii obowiązują cztery stawki podatku VAT. Podstawowa z nich to 21%. Stawka 0% dotyczy towarów eksportowanych oraz codziennych gazet. Z kolei stawka 6% odnosi się do lekarstw, żywności, książek, napraw, produktów rolniczych oraz wszelkich świadczonych usług transportowych. Ostatnia stawka wynosi 12% i dotyczy ona przedmiotów budownictwa mieszkaniowego, węgla, margaryny oraz abonamentu radiowo-telewizyjnego. Wniosek o zwrot VAT w Belgii zostanie rozpatrzony, gdy minimalna kwota wynosi w przypadku kwartału 400 euro, a jeżeli chodzi o rok, wartość minimalna wynosi 50 euro. Bardzo ważne jest to, aby dostosować się do tych limitów.

VAT w Belgii może być nam zwrócony, jeżeli spełnimy wszelkie konieczne warunki oraz zbierzemy minimalną kwotę, która pozwoli nam na rozpoczęcie procedury zwrotu podatku.