Oczywiście odzyskiwanie VATu z zagranicy to dość popularny proces, z którego korzysta wiele przedsiębiorców. Jednak niewielka ich ilość wie o tym, że istnieją sytuację, gdy nie można odzyskać zwrotu zapłaconego za granicą VATu.

Kiedy nie uzyska się zwrotu podatku?

Odzyskiwanie VATu z zagranicy może powodować sytuację, kiedy podatnicy, mimo iż dokonali zakupów w państwach zagranicznych, nie będą mogli ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku. Polski przedsiębiorca dokonał zwrotu wydatków poniesionych na rzecz usługobiorcy czy usługodawcy oraz ujęcie ich przejściowo przed podatnikiem w prowadzonej ewidencji. Odzyskiwanie VATu z zagranicy nie może się rozpocząć również w sytuacji, gdy faktury zostały wystawione przed podmiot nieistniejący lub wystawione przez nas dokumenty nie zostały zaakceptowane przez sprzedawcę. Transakcje zostały udokumentowane fakturą, która nie podlega opodatkowania lub została zwolniona z podatku. To tylko kilka sytuacji, gdy nie może rozpocząć się odzyskiwanie VATu z zagranicy.

Produkty, które ujęto w procedurze zwrotu

Odzyskiwanie VATu z zagranicy może się rozpocząć się tylko w stosunku do ściśle określonych towarów. Należą do nich w większości przypadków zarówno wyposażenie, jak i sprzęt firmy. Również możliwy zwrot poniesionego VATu będzie w stosunku do paliwa, opłat za autostradę oraz parking, pozostałych opłat drogowych. Wszelkie koszty podróży, usługi wynajmu środków transportu oraz wszelkie sytuację niemożliwe do przewidzenia, jak usługi naprawy środka transportu czy zakup zamiennych części. Odzyskiwanie VATu z zagranicy możliwe jest również odnośne opłat, które dotyczą wstępu na szkolenia, warsztaty, targi oraz konferencję. Nabycie elektronicznego sprzętu, dobra luksusowe oraz pozostałe wydatki reprezentacyjne również mogą pomóc nam odzyskać zapłacony VAT poza granicami.

Odzyskiwanie VATu z zagranicy może być możliwe jedynie w stosunku do określonej grupy towarów. Oczywiście mogą pojawić się też sytuację, gdy nie będzie możliwości odzyskania zapłaconego za granicą VATu.